sobota, 20 maja 2017

ZAMACH NA KASPROWY!Skandal! Hańba! I do tego biedne koziczki w tle!

Byłem wczoraj w odwiedzinach i przez przypadek załapałem się na serwis informacyjny pewnej stacji która od jakiegoś czasu nic innego nie robi, tylko zaciekle walczy o demokrację (z panującą nam dyktaturą, czy cośtam). Jakiś polityk znowu stanął na barykadzie i w przypływie odwagi wydał kolejne mrożące krew w żyłach przemówienie z pogrążonego wojną miasta. Ostatni bastion demokracji galaktyce, prawie jak zakon Jedi. 

Nagle zamiast politycznej szopki na ekranie pokazano Kasprowy Wierch, a prezenter powiedział coś naprawdę poważnego.

PKL wraz z Urzędem Miasta Zakopane zaczyna dyskutować na temat zwiększenia przepustowości kolejki na Kasprowy w sezonie letnim, dwukrotnie! Oczywiście pokazano prawie pusty wierzchołek górki obecnie, kiedy nie ma sezonu, a kilka dni temu był 4 stopień zagrożenia lawinowego. Wkrótce potem zaprezentowano kolejkę ludzi do kasy z przełomu lipca i sierpnia w której czas stania wynosi około sześciu godzin. Jaka to sprytna manipulacja, góry stoją puste, a ludzie czekają jak debile w kolejkach bo TPN wprowadza bezsensowne ograniczenia, zasłaniając się ochroną przyrody.

Tadeusz Nalepa napisał kiedyś piosenkę w której zadał pytanie które aż się prosi.
„Czy to jest tylko sen szaleńca?” Czy oni na serio…

Żeby było jasne, ja nie mam nic do ludzi korzystających z kolejki. Sam kiedyś stałem 5 godzin i wiem jaki to jest ból gdy smażysz się w tłumie w pełnym słońcu, a mógłbyś w tym czasie być już na Świnicy. Ale kurka wodna to jest wolny kraj i nikt do stania w kolejkach nie zmusza. Co więcej, droga na Kasprowy to tylko 3 godziny tempem żółwia i nie trzeba do tego biegać maratonów. Kolejka została wybudowana dla tych którzy nie mogą wyjść z przyczyn zdrowotnych, czy też nie lubią się męczyć. Skąd w takim razie dwukrotny wzrost zapotrzebowania, więcej niedołężności czy lenistwa w społeczeństwie?

Kolejna sprawa, jaką mam do Kasprowego, to że generuje duże tłumy przypadkowych ludzi w górach wysokich. Podam przykład. Wyjeżdża sobie Basia z Pawłem na Łomnice, nagle patrzą na pobliskie pagórki i doznają olśnienia.

-Co to za ładne pagórki?
-Grań Wideł!, wg mapy dwie godziny.
-Choćmy tam, będzie kozackie profilowe!
-Mam w plecaku sznurek na którym wieszam pranie, karabinek do kluczy, sznurówki w trampkach repy jak znalazł, zaasekurujesz mnie z półwyblinki i jakoś to będzie…

Ktoś widział taką sytuację?

Nie, bo nie ma takiej opcji. Kolejka na Łomnicę wyjeżdża w tak hardcorowy teren, że nie ma się tam gdzie zaplątać. A u nas? Całe rzesze turystów po wypakowaniu na stacji ruszają na 4 strony świata, a szlaki mają swoją przepustowość. Nie ma większego problemu jak ktoś schodzi na dół, czy do murowańca, ale jest problem po pierwsze na samym wierzchołku (gdzie panuje tłok), po drugie całe grupy wpadają na znakomity pomysł pójścia na najbardziej zjawiskową górę w okolicy której nazwy nie muszę chyba przytaczać. I to już nie jest spoko. Nie twierdze, że ta góra to jakiś harcore, ale żeby na nią wyjść trzeba przynajmniej umieć chodzić! Tymczasem zdarzało mi się zawracać z pod niej ludzi którzy ledwo stali, o lasce! Których na pewno by tam nie było gdyby nie dobrodziejstwo kolejki. Druga strona medalu jest taka, że coraz częściej ludzie wyjeżdżają kolejką i prują w kierunku Orlej, więc jeśli OP w sezonie już jest zatłoczona i można powiedzieć, że to jest jeden wielki zator, to zwiększenie przepustowości kolejki jeszcze ten problem pogłębi.

O temacie śmieci nie będę się rozpisywał, kto chodzi po Tatrach ten zna problem.


Podsumowując nie mówię, że będzie mnie to bardzo bolało, bo raczej w sezonie nasze Tatry omijam jak mogę, czyli przez Czarną Górę. Ostatecznie jak już muszę się plątać w okolicy Kasprowego, to spotykam więcej kozic czy niedźwiedzi, niż ludzi. Nie mniej jednak dla ich dobra było by chyba lepiej żeby liczba ludzi w sezonie nie podwajała się.

Nie wiem czy to jest moment, żeby pisać petycje w tej sprawie, czy już za późno. 

Jeśli ma ktoś coś do dodania w tej sprawie to śmiało.

Znudził cię artykuł? W trosce o swoje życie omijaj szerokim łukiem nasz Fanpage:) 


https://www.facebook.com/wojownicykoscielca