czwartek, 26 lutego 2015

NIE TRZEBA NOSIĆ SZPILEK, ŻEBY ZOSTAĆ POGODYNKĄ ;) !

#wojownicykoscielca   #swiniacasmakujewesrode   #mediaprzeginaja

Zagadka: Co to za miejsce?
 Dobra, podejmę to wyzwanie jeszcze raz... Czas start! Siedzę, myślę nerwowo drapiąc się w czoło, szukam jak oszalały, co nóż stymulując wyobraźnię coraz to przyjemniejszymi bodźcami, mijają minuty i wciąż nie znajduję...zegar tyka kot zaczyna wyć z głodu a ja postanawiam dać za wygraną, pogodzić się z tym faktem i w przypływie bezradności oświadczyć:Nie ma przyjemniejszej wiadomości pod słońcem w sobotni poranek niż:

"Jedziesz w niedziele w Tatry?

Koleżanka nie ma z kim jechać to może byście się zgadali.”To, że nie znam koleżanki nie ma najmniejszego znaczenia, od razu następuje gwałtowna reakcja kwalifikująca się pod efekt warunkowy. Jedna ręka jeszcze trzyma telefon, druga już odruchowo w przypływie euforii zaczyna pakować plecak! Po pokoju fruwają raki, czekany, kot który właśnie zaczynał się dobierać do nieprzemakalnych spodni ląduje telemarkiem na łóżku... kask, czołówka, kijki i tak zaczyna wyrastać jedyna w swoim rodzaju góra niezbędnego Tatrowego ekwipunku.Numer do koleżanki już na telefonie, pomysły na trasę biegają między telefonami w formie wiadomości jak piłeczka pingpongowa i nagle coś mnie tchnęło żeby otworzyć aplikację meteo i zobaczyć jakie będą dokładnie warunki, aby móc bezpośrednio do nich dostosować poziom trudności i z niedowierzania trzy razy przetarłem oczy którym właśnie ukazały się opady śniegu i mgła. No dobra, może to jakiś błąd może trzeba poszukać innych danych lecz inne z „moich” super tajnych źródeł nie pozostawiały wątpliwości, że wyprawa nie może dojść do skutku.Wniosek: Koleżanka nie sprawdziła pogody?Pewnie! Super tak kogoś kogoś z miejsca ocenić i podbić swoje męskie ego... ale koleżanka z takiego polecenia, że łatwiej było by mi dać wiarę, że międzynarodowe portale pogodowe celowo przekłamują pogodę w ramach solidarności ze strajkującymi rolnikami w Polsce!Wniosek po korekcie: Pogoda uległa zmianie!I niestety nie pierwszy raz prognozy uległy zmianie „na ostatnią chwilę”. To się zdarza dość powszechnie! Pogoda cały czas jest aktualizowana, co implikuje kilka istotnych konsekwencji:

-trzeba sprawdzać ją wielokrotnie do ostatniej chwili!

-prognozy obejmujące okres dłuższy niż trzy dni są jak papier toaletowy i mniej więcej do tego się nadają!

-na powszechnie zadawane pytanie „czy ktoś jest chętny na wyjazd w tatry w sobotę?” można poważnie odpowiedzieć dopiero w okolicach czwartku! Wcześniej można tylko pogdybać...albo skończyć tak:)

Kopa Konracka
Co więcej nie mniej istotna jest jakość informacji pogodowych, oraz ich szczegółowość. Bardzo często występują znaczące różnice w prognozach pomiędzy poszczególnymi portalami! I tu już każdy musi opracować swoją własną strategię „rozpoznania sytuacji”.A wracając do „moich” super-tajnych źródeł przetestowanych na różne sposoby:


Ten serwis zawiera informacje o sytuacji na wierzchołkach Wołowca, Świnicy Rysów Kasprowego i kilku innych tatrzańskich szczytów, nawet jeżeli nie prezentuje informacji na temat szczytu który jest moim celem, sprawdzam inny wierzchołek który leży w rejonie w który się wybieram. Dla osobistej wygody mam kilka szczytów na stałe podlinkowanych na blogu.Jeżeli mam potrzebę być bardziej precyzyjny a mojej góreczki nie ma na poprzednim portalu szukam jej na google maps klikam prawym przyciskiem myszki na szczyt, stawiając na nim znaczek „co to jest” i uzyskuje dokładne współrzędne geograficzne przy okazji rzucając okiem na rzeźbę terenu. Drugim krokiem jest wprowadzenie współrzędnych w serwisie: https://www.meteoblue.comAle to też nigdy nie daje mi spokoju. Najdokładniejszym a zarazem moim ulubionym sposobem sprawdzania pogody są meteorogramy.


To jest magia, jak się to widzi po raz pierwszy. Warto na tym posiedzieć, bo z takich fusów można czytać przyszłość naprawdę szczegółowo i jak człowiek nabierze wprawy, czasami, w przypływie paranoi można się zastanawiać: „Co się dzieje z tym deszczem? Spóźnia się już piętnaście minut!”Od jakości pogodowego rekonesansu zależy nasze bezpieczeństwo, więc jeśli macie jakieś lepsze fusy do wróżenia, to podzielcie się waszymi pomysłami w komentarzach! - z korzyścią dla wszystkich:)Podobał się artykuł? Zapraszamy na Funpage:) 
https://www.facebook.com/wojownicykoscielca